Shepherd-Barron se v minulosti nechal slyšet, že ho k myšlence na bankomat přivedla snaha dostat své peníze z banky i mimo otevírací dobu. "Vyšel jsem z představy automatu na čokoládové tyčinky, ale nahradil jsem čokoládu penězi," řekl v rozhovoru pro britskou stanici BBC v roce 2007.

V době představení Shepherdova-Barronova vynálezu ještě neexistovaly plastové platební karty. Bankomat proto přijímal speciální šeky opatřené chemickým zabezpečením. Po zadání osobního identifikačního kódu (PIN) dostali zákazníci banky desetilibrovou bankovku.

Shepherd-Barron tvrdil, že původně uvažoval o šestimístném PIN. Rozhodnutí prý však změnil poté, co si jeho manželka stěžovala, že šest čísel je příliš mnoho na pamatování. "Přes kuchyňský stůl mi řekla, že si dokáže zapamatovat jen čtyři čísla. Takže díky ní se čtyři čísla stala světovým standardem," řekl Shepherd-Barron v rozhovoru s BBC.

Jeho vynález přivítala veřejnost s nadšením a počet bankomatů se začal rychle rozrůstat. Dnes je jich ve světě přes 1,5 miliónu, z toho nejvíce v USA.

V Československu se první bankomat objevil 1. prosince 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze. Poté se jejich počet prudce rozšířil a v současnosti jich v Česku funguje asi 3600.