Podle zástupců, kteří jednali o podmínkách smlouvy, se chce Al Fayed "více věnovat svým dětem a vnoučatům." Londýnský obchodní dům Harrods byl na prodej už dlouho. Důvodem byly klesající tržby a zisky tohoto symbolu britské nákupní kultury. Několik let se ale nedařilo najít kupce.

Interiér obchodního domu je rovněž velmi luxusní.

FOTO: fotobanka Profimedia

Al Fayed koupil Harrods v roce 1985 za 615 miliónů liber. Jeho bitva o londýnský obchodní dům patřila v Británii kvůli různým veřejným obviněním z krádeží a zpronevěry k největším společenským skandálům první poloviny 80. let.

Egyptský miliardář, který je mimo jiné majitelem londýnského fotbalového klubu Fulham, je otcem Dodiho Al Fayeda, jenž zemřel při automobilové nehodě spolu s britskou princeznou Dianou v roce 1997 v Paříži. Al Fayed dlouho tvrdil, že oba přišli o život při komplotu nastrojeném princem Philipem, chotěm královny Alžběty II.

Obchodní dům Harrods v Londýně

FOTO: fotobanka Profimedia

Miliardář prý začínal s prodejem limonády

O sobě Al Fayed zase říká, že jeho obchodní nadání se ukázalo už v Alexandrii, kde se narodil v roce 1933 a kde se jako chudý syn učitele základní školy musel hodně ohánět. Začal si přivydělávat prodejem pití spolužákům. "Všechno začalo limonádou," píše v oficiálním životopise.

Kritici se ale domnívají, že vše začalo spíše sňatkem se sestrou saúdskoarabského obchodníka se zbraněmi Adnana Kaššúggího Samirou. Kaššúggí byl Al Fayedův obchodní partner a pomáhal mu mimo jiné v jeho zápase o vlastnictví Harrods.

FOTO: fotobanka Profimedia

Katarská státní investiční společnost Qatar Holding zastupuje královskou rodinu. Finance získává z těžby ropy a drží významné podíly například v automobilce Volkswagen a své zástupce má třeba také v dozorčí radě výrobce sportovních vozů Porsche.