„Největší ztráty utrpěl polský zlotý, který oslabil o 1,5 %, následovaný maďarským forintem a českou korunou,“ komentoval analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Podle informací serveru Patria Online se česká měna ve středu odpoledne obchodovala na 20,30 Kč/USD, což je nejhorší výsledek za poslední rok. Proti euru koruna rovněž oslabila, a to přes hranici 26 kč/EUR. Vůči oběma měnám se kurz propadl o několik desítek haléřů jen během středečního obchodování.

Kromě měn se v posledních dnech ve víru propadů ocitají i akciové trhy, a to po celém světě. Ve středu investory nejvíce zasáhla zpráva, že „řecká nákaza“ by se mohla přelít do dalších zemí Evropy. Nezávisle na sobě to řekli šéf Mezinárodního měnového fondu Domonique Strauss-Kahn a německá kancléřka Angela Merkelová. [celá zpráva]

„Další olej do ohně situace na trzích přineslo vyjádření ratingové agentury Moody’s, která zahájila proces přehodnocování portugalského ratingu s pravděpodobným snížením dosavadního hodnocení 'Aa2' o jeden až dva stupně,“ komentovali analytici z Patrie. Portugalsko patří mezi ty země, které by se mohly octnout také ve finančních potížích.

Pražská burza oslabuje také

Nutné je dodat, že právě ratingové agentury hrají v současném chaosu v Evropě velkou roli. Agentura Standard & Poor's, totiž jako první výrazně snížila hodnocení Řecka již na podzim. Naposledy to učinila před několika dny. Následně bylo jasné, že země se neobejde bez mezinárodní finanční pomoci.  [celá zpráva]

Pražská burza zahájila středeční obchodování poklesem a během dopoledne své ztráty ještě rozšířila. Hlavní index PX v 11:00 ztratil 1,50 procenta na 1237,3 bodu, vyplývá z výsledků burzy. Index táhnou dolů zejména bankovní tituly, v červených číslech je ale většina titulů.