"Německo přišlo v únoru s plánem rozložit zátěž plynoucí z půjčky Řecku nikoliv pouze mezi 16 zemí eurozóny, nýbrž mezi všech 27 členských států EU," řekl LN zdroj.

Pokud by prošel německý návrh, podle kterého by země přispívaly na pomoc Řecku podle svého podílu na základním jmění Evropské centrální banky, připadla by na ČR částka 369 miliónů eur, tedy zhruba 9,5 miliardy korun. Ovšem to jen v případě, že celková pomoc Řecku bude činit 25 miliard eur. Pokud by se ale strop částky posunul až na 80 miliard eur, český příspěvek by se zvedl na 30 miliard korun.

"O začlenění států mimo eurozónu zatím nebylo rozhodnuto. Současný scénář pomoci Řecku se zapojením států mimo eurozónu nepočítá. Spekulativní scénáře nekomentujeme," řekl LN mluvčí komisaře pro ekonomické záležitosti Amadeu Altafaj Tardilo.

ČTĚTE TAKÉ
Řecká dluhová nemoc se může šířit na další země, varuje šéf MMF
Generální stávka paralyzuje Řecko
Euro kvůli Řecku nadále padá
Ministerstvo radí Čechům, aby odložili cestu do Řecka

Česko přitom už v minulých letech přispělo Mezinárodnímu měnovému fondu částkou 26 miliard korun na "zvýšení zápůjční kapacity" MMF. Tato půjčka s patnáctiletou splatností nebyla ovšem původně určená primárně na pomoc Řecku.