Zatímco nyní se platí za euro kolem 25,50 Kč, brzy to může být více. „S nákupem eur nyní nemá smysl čekat,“ řekl Právu analytik Next Finance Vladimír Pikora. Investoři se totiž podle něho nyní obávají výsledku voleb v Česku.

„Pokud volby dopadnou tak, že nebude šance na vznik silné vlády, koruna oslabí,“ uvedl Pikora. Stejně tak může korunu oslabit plán Evropské unie na pomoc Řecku.

„Je to z hlediska investorů velké zklamání, euro i po nedělním oznámení představitelů Unie o pomoci oslabilo. Navíc je možné, že se iracionálně zachová i centrální banka a sníží úrokové sazby, což by vedlo k dalšímu snížení kurzu koruny vůči euru.“ dodal Pikora.

Ti, kdo plánují vyrazit na dovolenou ve druhé polovině prázdnin, v srpnu či až v září, by ale podle něho s výměnou peněz měli počkat.

„Česká ekonomika má z dlouhodobého hlediska velmi dobré výsledky, například ohromný přebytek zahraničního obchodu,“ dodal Pikora. Koruna může podle něho v příštích týdnech oslabit až na úroveň kolem 26 korun za euro, v srpnu už ale může znova posílit až o korunu a prodávat se i pod 25 korun, tedy o 50 haléřů levněji než dosud.

Rovněž podle Jaromíra Šindela z Citibank by měla koruna vůči euru postupně zpevňovat. Na nákupu 1000 eur by tak lidé mohli proti situaci za pár týdnů ušetřit v srpnu až tisíc korun.