Navzdory tomu, že z pohledu hospodářského růstu a ekonomické stability podle něj eurozóna už dávno zkrachovala, nemyslí si, že evropští politici nechají nyní euro padnout. Cena za to však bude podle Klause velmi vysoká.

Čtěte také: Eurozóna už zkrachovala, domnívá se Klaus

"Skutečná příčina této tragédie není racionální nebo neracionální hospodářská politika v Řecku, ale euro, které tuto tragédii způsobilo," uvedl prezident, který je známý svým skeptickým postojem ke společné evropské měně.

Zaplatí to daňoví poplatníci z ostatních zemí, míní Klaus

Pro Řecko by podle něj bylo řešením devalvovat měnu asi o 40 procent, což ale není možné. Alternativou by bylo snížení mezd v zemi o 40 procent. To však Klaus zas nepovažuje za jednoduše proveditelné.

"Pak zbývá už jen jediné řešení, totiž převod peněz daňových poplatníků z ostatních zemí měnové unie," soudí Klaus.

Chápe prý, že se v zemích, jako je Německo, proti tomu zvedá odpor. "Proč by také měli němečtí daňoví plátci subvencovat Řecko? To je zcela legitimní otázka," řekl prezident, který ve čtvrtek vystoupí v Berlíně s přednáškou o evropské integraci.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v úterý snížila hlavní rating Řecka na stupeň BB-plus, což byla v zemích eurozóny dosud nevídaná věc. Snížení ratingu postihlo i Portugalsko. Zpráva okamžitě poslala akcie v západní Evropě prudce dolů, EU zvažuje svolat mimořádný summit.