Doporučení přichází v týdnu, kdy důvěra investorů v řecké dluhopisy opadá. Vydáváním vládních dluhopisů se snaží země zacelit své finanční problémy, zároveň se nadále zadlužuje. Cenné papíry jsou totiž vázány na stále vyšší úroky.

Krom dluhopisů se snaží Řekové zvládnout obří schodek veřejných financí velkými škrty ve výdajích. Jenže podle investorů to nestačí a pomoc od EU a MMF je stále více pravděpodobná.

„Nyní je třeba dát peníze na stůl. My navrhujeme dvě řešení - buď finanční pomoc od MMF, nebo restrukturalizaci dluhu,“ řekl BBC John Stopford ze společnosti Investec. S ním souhlasí i další odborníci, podle kterých by pomoc měla přijít do konce května.

Jak BBC upozornila, již ve čtvrtek se úrokové sazby stanovené investory vůči pohledávkám řecké vlády dostaly na nejvyšší úroveň od zavedení eura.

Řecko o pomoc zatím nežádá

Brusel i Berlín v pátek zopakovaly, že pomoc je k dispozici, pokud o ni Řecko požádá. Ministr financí Jorgos Papakonstantinu však  na dotaz novinářů řekl, že o aktivaci dohodnuté pomoci Atény zatím neuvažují. "Řecko nemá v úmyslu mechanismus využít," řekl podle agentury AP ministr. V posledních dnech se ale prý jedná o podrobnostech, jak by plán fungoval, napsala ČTK.