Hlavní obsah

Český dluh je osmý nejbezpečnější na světě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

České státní dluhopisy patří k nejbezpečnějším na světě. Vyplývá to z ceny pojištění na finančních trzích proti situaci, že daný stát vyhlásí bankrot. Ze 44 zemí, jejichž pořadí zveřejňuje agentura Bloomberg, skončilo Česko na osmém místě. Nejlépe je na tom Norsko, naopak největší riziko bankrotu vidí investoři u Argentiny. V Evropě jsou na tom nejhůře Island a Řecko.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Podle ekonomů je tak ideální doba na emise státních dluhopisů, a to hlavně v zahraničních měnách. Investorům totiž bude muset vláda platit nižší výnos. "Ministerstvo by jich mělo vydat co nejdříve co nejvíc," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj se může situace brzy zhoršit. Trh je totiž zaplaven státními dluhopisy.

Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je možné, že stát si v prvním pololetí půjčí v zahraniční měně. Ovšem za předpokladu, že by ho to vyšlo levněji než emise na domácím trhu. Nevýhodou eurových dluhopisů však je, že závisejí na kurzu koruny. Když koruna oslabuje, musí stát platit v české měně na úrocích více.

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk listu sdělil, že ministerstvo situaci na trhu sleduje a bude reagovat podle toho, jak se trh bude vyvíjet. Stát si letos potřebuje půjčit dohromady 280 miliard korun.

Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112 000 korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Reklama

Výběr článků

Načítám