Developeři tak budou muset z pozemků odvést státu DPH 22 procent a tyto náklady se budou snažit přenést na své zákazníky v ceně nových nemovitostí.

"Vláda Miloše Zemana ve své době žádnou takovou výjimku od EU nevyžadovala a teď se s tím už nedá nic dělat. Určitým řešením by bylo snížení základní sazby DPH z 22 procent na nižší úroveň, jak navrhovala US-DEU, ale koaliční partneři s tím nesouhlasili," tlumočil Právu ministrův názor tiskový mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Petr Dimun.

Podle Němce nebudou dopady na lidi fatální. "Cenový nárůst nemusí být tak velký, protože na trhu je už velká konkurence a developeři ho mohou zčásti utlumit ve svých nákladech," soudí Němec.

Daň ubere z marže

Mnozí odborníci ale takový optimismus nesdílejí. "Developerům by to smazávalo jejich marži. Je to příliš velký daňový skok (dosud byl převod pozemku bez DPH - pozn. red.). Obchod bude zatížen novou daní, a to prodraží nové domy. Dotkne se to tedy nejen developerů, ale i trhu," říká Jaroslav Novotný, ředitel pražské realitní kanceláře RAK. Podle jeho slov je na pováženou, že spotřebitelé mají najednou platit v ceně nového bytu a domu ještě DPH státu za převod pozemku.

Podle Josefa Vláška, místopředsedy České společnosti pro rozvoj bydlení, DPH ke zvýšení dostupnosti bytů a domů rozhodně nepřispěje. "Zatím převažují na trhu trendy, které tlačí ceny nové výstavby nahoru a zavedení DPH na převody pozemků tento trend ještě posílí," uvedl Vlášek. Nicméně dopady budou podle jeho slov různé. "Pozemek potřebuje každý byt a dům, ale asi největší komplikace nastanou u výstavby podporované státem, kdy lidé počítají opravdu s každou korunou. To může například negativně ovlivnit připravovaný program výstavby družstevních bytů," usoudí Vlášek.

Jiří Frkal, obchodní náměstek ředitele divize developerských aktivit pražského Metrostavu, považuje samotnou myšlenku zdaňovat DPH převody stavebních pozemků za věcný nesmysl. "DPH by se měla platit z přidané hodnoty a ne z ceny pozemku," řekl Frkal.

Nevyřešených věcí je víc

Ředitel pražské firmy UNI stavební Zdeněk Urbánek upozornil, že v návrhu nového zákona o DPH jsou nevyřešeny i další věci okolo pozemků. "Není jasné, jak bude zdaňováno vybudování inženýrských sítí - tedy zda pěti procenty jako stavební práce pro bydlení, nebo základní sazbou 22 procent. Pokud budou jen některé vybrané práce zdaněny sníženou sazbou a většina naopak základní, tak i to významně prodraží pozemky," tvrdí Urbánek.

Místopředseda rozpočtového výboru Michal Kraus (ČSSD) si obdobně jako ministr Němec myslí, že se zdaňování převodů pozemků DPH už nedá odvrátit, "i když to není úplně příjemná věc." Podle jeho slov dopady na zájemce o nové byty a domy nemusejí být fatální. "Je otázkou, zda ceny pozemků v Praze už nejsou příliš nadhodnocené a zda by se neměly snížit. Developeři by se na tím měli zamyslet," řekl Právu Kraus.