Firmy totiž budou muset z převodu pozemků svému klientovi platit státu nově daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 22 procent, což promítnou do ceny domu či bytu. Doposud jsou převody bez daně.

Návrh nového zákona o DPH na konci října schválila vláda. Účinný má být od 1. května, tedy od vstupu do EU.

Zvýšení cen stavebních pozemků převáděných plátci DPH bude velmi citelné. Například z běžného pozemku v Praze, kde se za čtvereční metr platí 2000 až 4000 korun, v ceně půldruhého miliónu korun by činila daň 330 000 korun. I v menších obcích, kde jsou pozemky lacinější, by daň prodražila cenu nového bydlení o několik desítek tisíc korun. Mnohem větší dopad by byl u domů, protože u bytů se náklady na pozemek rozpočítají na více rodin.

Uvedená změna by se nedotkla pouze těch, kteří si výstavbu domů organizují zcela sami. To znamená, když si koupí od neplátce DPH, například fyzické osoby, pozemek a na něm si nechají dům postavit. Takových lidí je ale menšina.

"DPH z převodu pozemků je jedno z opatření, které slaďuje české právo s právy Evropské unie. Na tuto záležitost jsme nedostali výjimku od EU a nelze postupovat jinak," řekla v úterý Právu Olga Hochmannová, ředitelka odboru nepřímých daní ministerstva financí.

Miloslav Mašek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví, však uvalení DPH na převody stavebních pozemků považuje za nepromyšlený krok. "Nové byty a domy by podstatně zdražily, stavělo by se méně. To naprosto znehodnocuje úlevu, kterou nám Evropská unie poskytla na stavební práce pro bydlení, které mohou až do roku 2007 zůstat ve snížené sazbě 5 procent. Je třeba zvážit, zda dodatečně nepožádat EU, aby se na převodech pozemků zatím nic neměnilo. Jednat by o tom měla i tripartita," uvedl Mašek.

Při jednání s EU se asi na pozemky zapomnělo

Velmi znepokojeni jsou i developeři. "Je to nejčernější zvrat v zásadách politiky, která formuluje stavební trh. Vždyť pozemky jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které ovlivňují cenu nového bydlení. Jen kvůli DPH z převodu pozemku by nový byt či dům mohl podražit o více než deset procent," řekl Právu výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. Tato firma je největším dodavatelem rodinných domů i bytů v ČR.

Martin Kopecký z pražské advokátní kanceláře Baker a McKenzie soudí, že zavedení DPH na převody pozemků nelze omlouvat požadavky EU. "Je to zřejmě chyba ministerstva financí, že si při vyjednávání s EU o snížené sazbě DPH na stavební práce pro bydlení neuvědomilo, že tu je ještě problém stavebních pozemků," zdůraznil Kopecký.

Řada odborníků upozorňuje na to, že lidé by nemohli čelit situaci tak, že si budou pořizovat menší a tudíž i levnější pozemek. "Řada obcí ve svých územních plánech nepovoluje stavět domky na menší ploše než tisíc čtverečních metrů. Lidé tak mohou být ve finanční pasti, protože když by měli dát nově navíc statisíce korun, nebudou schopni si dům už vůbec koupit," soudí Zdeněk Urbánek, ředitel pražské firmy Uni stavební.