„Rychlý růst průměrné mzdy je výsledkem kombinace dvou faktorů - rychlého růstu nezaměstnanosti, kdy firmy přednostně propouštějí zaměstnance s nižší kvalifikací a tedy i nižší mzdou (v důsledku toho se snižuje objem vyplacených mezd, ale průměrná mzda roste), a skutečnosti, že prosinec byl obdobím vyplácení ročních odměn,“ komentoval růst mezd v závěru roku analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

 

Zveřejněná data nemění nic na naší prognóze, že letos porostou mzdy jen velmi pomalu - růst nominální průměrné mzdy odhadujeme na dvě procenta, reálné na 0,5 %analytik Pavel Mertlík

V podnikatelské sféře se za celý rok zvýšila průměrná mzda o 851 Kč (3,8 %) na 23 411 Kč, reálná mzda vzrostla o 2,8 %. V nepodnikatelské sféře se pak loni průměrná mzda zvýšila o 1 096 Kč (4,7 %) na 24 433 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,7 %.

Vyhlídky nejsou příliš pozitivní. Podle odborníků nelze očekávat nijak dramatické zvyšování průměrné mzdy. „Zveřejněná data nemění nic na naší prognóze, že letos porostou mzdy jen velmi pomalu - růst nominální průměrné mzdy odhadujeme na dvě procenta, reálné na 0,5 %,“ uzavřel Mertlík.

Nutné je také dodat, že průměrná mzda je imaginární číslo. Statistici je sice spočítají, ale v praxi podobnou mzdu většina národa nepobírá.