Podle jejích slov je důvodem zastavení programu to, že nejvíce osídlené oblasti již byly plynofikovány. "O náhradním celoplošném programu se neuvažuje," uvedla Králová. Od vzniku programu v roce 1999 bylo plynofikováno více než osm set obcí. Obce a Státní fond životního prostředu (SFŽP) investovaly celkem 640 miliónů korun. Státní dotace představovaly asi polovinu z těchto nákladů.

Distributoři plynu, kteří se také podílejí na plynofikaci, upozorňují, že plošné zastavení dotací nebude mít stejný dopad na všechny regiony. "Na Moravě je plynofikace téměř dokončena. Ztratí zejména kraje, kde se plynofikovat začalo později. K nim patří například západní Čechy a střední Čechy," řekl Právu místopředseda představenstva Středočeské plynárenské Miloš Kebrdle. SFŽP současně výrazně zmírnil podmínky obcím, kterým poskytl dotaci.

Obce dosud musely do plynofikace zapojit aspoň 90 procent svých občanů, jinak jim hrozilo, že budou muset dotaci vrátit. Tuto podmínku ale zatím splnilo jen 114 obcí, tedy pouhá sedmina. Ostatní obce se bránily tím, že ceny plynu šly v uplynulých letech tak prudce nahoru, že lidé nemají o plyn zájem. Současně obce upozornily, že nemají peníze, ze kterých by uhradily dotaci. Do dnešní doby nevrátil dotaci nikdo. SFŽP na základě toho nyní stanovil, že obcím - aby nemusely vracet dotaci - stačí zapojit do plynofikace aspoň padesát procent svých občanů.