Ministři se například dohodli na zvýšení daní z pohonných hmot. Dramatické zvyšování daní se v Řecku řeší již několik dní. To se však nelíbí většině lidí, kteří již minulý týden stávkovali. Další generální stávku plánují odbory na 16. března.

Země je v těžké situaci, dluhy veřejných financí dosáhly 300 miliard eur, tedy více než 7,7 biliónů korun. Deficit hrubého domácího produktu se tak loni vyšplhal na 12,7 procenta, jde tak o více než čtyřnásobné překročení limitů nastavených Evropskou unií. Tamní vláda proto přislíbila, že zvýšením daní a škrty v rozpočtu sníží deficit již během letošního roku na 8,7 procenta.

„Nacházíme se ve válečné situaci, čelíme negativnímu scénáři, který sužuje naši zemi,“ komentoval řecký premiér George Papandreou s tím, že je nutné se vyhnout „noční můře bankrotu“.

Ve středu se podařilo prosadit zvýšení daní z prodeje o dva procentní body na 21 procent, daně z pohonných hmot vzrostly již podruhé za měsíc, navíc bylo schváleno, že luxusní zboží bude podléhat speciálnímu zdanění.

Vyššímu zpoplatnění budou také podléhat tabákové výrobky a alkohol, daně na toto zboží vzrostly na 20 procent.

Řecko má kde šetřit

Přestože se země snaží z problémů vybruslit jen pomalu, pravdou je, že má na čem šetřit. Jednou z možností je například zvýšení věku odchodu do důchodu, a to z 61 na 63 let.

Evropská unie také již doporučovala například zrušení 14 platů státních úředníků. Zaměstnanci v řeckém státním sektoru požívají výhod, které se mohou zdát ostatním Evropanům až absurdní, například příplatek za dodržování pracovní doby.

V médiích se také již objevily zprávy, že stát je velice štědrý například k vojákům. Těm bylo například propláceno osm letenek ročně. Tamní ministerstvo tak loni utratilo na dvacet miliónů eur.