Agentura Reuters uvedla, že EK povolila pěstování geneticky upravených plodin poprvé po 12 letech. Proti těmto plodinám brojí mnohé ekologické organizace.

Komise uvedla, že schválení bylo uděleno jen s přísnými podmínkami. Brambory označované podnikem BASF jako Amflora nesmějí zůstávat v polích po době sklizně, navíc má být zaručeno, že setba těchto brambor se nedostane do širšího okolí.

Chemický koncern doufá, že brambory Amflora by se mohly začít pěstovat ještě letos. V Evropě by plodina mohla být pěstována na 250 hektarech, přičemž jen 150 hektarů by mohlo být využito v České republice, jak uvedla agentura Reuters.

BASF na svých stránkách uvádí, že na plodině se pracovalo přes třináct let. Podle firmy by zavedení plodiny mohlo být do budoucna milníkem v geneticky upravovaném zemědělství na starém kontinentě.

BASF
Německý koncern, který patří mezi nejvýznamnější chemické podniky na světě. Firma byla založena již v roce 1865 a v současnosti po celém světě zaměstnává téměř sto tisíc lidí. Do koncernu patří asi 160 dceřiných společností. Chemička působí také v zemědělství, její produkty se užívají v autoprůmyslu, oděvním průmyslu či opři výrobě konstrukčních materiálů.