Může se totiž snadno stát, že po vás bude později druhá strana najednou vymáhat značné finanční odškodnění za následky na zdraví, které se údajně projevily až později.

Nepřehlédněte
Novinky v oblasti pojištění aut.
Spočítejte si povinné ručení na on-line kalkulačce.

„V případě nehody do 100 tisíc korun není nezbytné volat policii, pokud nedojde k újmě na zdraví účastníků. Jestliže obě strany prohlásí, že neutrpěly poškození na zdraví, a policii k nehodě nepřivolají, je pak obtížné uplatňovat pojistné plnění z pojištění odpovědnosti na zdraví dodatečně,“ vysvětluje Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven (ČAP).

Náhrady za zranění a ušlý zisk vábí

U zdraví jde o hodně peněz; o řády více, než u pomačkaných plechů z menší nehody. Součástí odškodnění je totiž i náhrada ušlého zisku nebo v případě trvalé pracovní neschopnosti doživotní renta.

Pojišťovny v této souvislosti tvrdí, že řidiči začínají více než kdy před tím simulovat, respektive zveličovat své následky, aby i z malých nehod dosáhli mnohasettisícových odškodnění a náhrad ušlého zisku.

„U povinného ručení lze vzhledem k poměrně vysokým odškodněním škod na zdraví sledovat tendenci vzrůstajícího počtu pokusů poškozených zveličovat svá zranění a problémy, které z nich vyplývají, aby dosáhli na vyšší odškodnění,“ potvrdila Právu Ackermannová. Poškození podle ní „často nadhodnocují pomocí padělání či pozměňování listin nebo účetních dokumentů své příjmy, na jejichž základě se odškodnění kalkuluje.“

Ponárazový syndrom

Velice častý je i u menších nehod tzv. ponárazový syndrom, který se může projevit až týden po nehodě. Když auto, i v menší rychlosti, narazí, tak hlava jde nejprve prudce dopředu, tělo zůstává zachyceno pásy, a záhy se hlava zvrátí zprudka dozadu a zarazí se až o opěrku. To vše v řádu 300 milisekund. Pak se může dostavit bolení hlavy, motání, zhoršená koordinace.

Dokázat, že to někdo simuluje je velmi obtížné, ne-li nemožné.
Jestliže se prokáže, že poškozený řidič své potíže přeháněl a navíc falšoval příjmy, aby dosáhl na větší odškodnění, jedná se o pojistný podvod.