V první trojce se udržel majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič (17 mld. USD, přes 324 miliard Kč). Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil podnikatelský časopis Finans.

Předloňská krize zdecimovala počet ruských dolarových miliardářů na polovičku. Ale za poslední rok se jejich počet zvýšil na 77. Podle časopisu je to o 57 procent více než před rokem, kdy bylo v Rusku dolarových miliardářů 49.

"Předchozí seznam odrážel pesimistickou náladu té doby. Během pouhého roku se ale opět vše změnilo. Své udělala štědrá finanční pomoc finančním trhům od vlád celého světa, spolu s přímou podporou miliardářů v Rusku," napsal časopis minulý týden v avízu žebříčku. Vstupenku do první desítky největších ruských boháčů nyní představovalo alespoň 9,95 miliardy dolarů (zhruba 188,9 miliardy Kč).

Oleg Děripaska

Oleg Děripaska

FOTO: Alexander Natruskin, Reuters

Finans svou zprávu vydává zhruba o dva měsíce dříve, než svůj seznam nejbohatších Rusů zveřejňuje americký časopis Forbes. Většina ruských magnátů zbohatla na diskutabilní privatizaci v 90. letech.

Finans však upozorňuje, že Lisin se liší od "oligarchů první vlny", jakými byli Michail Prochorov, Roman Abramovič či Michail Chodorkovskij, a novolipecký metalurgický kombinát ovládl o pár roků později, i když nejspíše také s "kostrami ve skříni". Milovník lovu a kubánských doutníků je původní profesí inženýr, stará se o výrobu a svůj majetek rozmnožil hlavně díky inovacím. Nicméně "v první dvacítce zůstávají stejná jména".

Desítka nejbohatších Rusů podle Finans:
jménomajetek (v miliardách dolarů)
Vladimir Lisin18,8
Michail Prochorov17,85
Roman Abramovič17
Sulejman Kerimov14,5
Michail Fridman14,3
Oleg Děripaska13,8
Ališer Usmanov12,4
Vagit Alekperov10,65
Alexej Mordašov10
Vladimir Potanin9,95

Typický ruský miliardář je zpravidla vlastníkem firmy, která těží ropu a zemní plyn, případně dobývá zlato a další kovy. Pět jmen z první desítky je spjato se zpracováním kovů, dvě s ropou. Někteří z těchto lidí jsou pověstní tím, že své bohatství dávají okázale najevo.

Když časopis před dvěma lety svůj seznam zveřejnil, bylo na něm 101 lidí s majetkem nad miliardu dolarů. To je i dosavadní rekord. Nejvíce miliardářů je tradičně ve Spojených státech. Majetek nejbohatšího Američana, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, Forbes na podzim odhadl na 50 miliard dolarů, tedy více než dvojnásobek jmění nejbohatšího Rusa.

Roman Abramovič

Roman Abramovič

FOTO: Alessandro Bianchi, Reuters

Loni časopis Finans z trůnu sesadil zadluženého oligarchu Olega Děripasku, který je mimo jiné majitelem největšího světového producenta hliníku, společnosti Rusal. Za nejbohatšího ruského magnáta Finans označil kontroverzního podnikatele Michaila Prochorova, který stojí v čele jednoho z největších investičních fondů Onexim. Letos se však Děripaska do první desítky vrátil.

Za zvláštnost letošního žebříčku Finans označil i zvýšenou přítomnost "i-miliardářů" s podílem v "elektronické" ekonomice, kterým se až dosud příliš nedařilo. Ališer Usmanov, který mimo jiné aktivně investuje i do internetu, zaujal sedmou příčku, bratři Alexej a Dmitrij Anaňjovovi skončili na 43. a 44. příčce. Jevgenij Kasperskij, tvůrce úspěšného antivirového programu, zaujal sice až 129. příčku, ale poprvé se do ratingu vůbec dostal, podobně jako ruská "IT-lady" Natalja Kasperská (177), která se stala druhou nejbohatší Ruskou po choti moskevského starosty, stavební podnikatelce Jeleně Baturinové (č. 47 na žebříčku). Tito miliardáři se podle listu odlišují tím, že své podnikání rozvíjejí hlavně v zahraničí.