Podle něj je většina členů komory pro demonstrace, což dokládá výsledky ankety mezi členskými subjekty. "Více než 70 procent respondentů chce, aby se udělaly akce proti řetězcům s tím, že se jich osobně zúčastní, stejné číslo chce, aby se udělaly akce proti mlékárnám s tím, že se jich zúčastní," uvedl Veleba.

O případném konání protestů před mlékárnami tak nejspíše rozhodne výsledek jednání chovatelů krav s majiteli mlékáren v příštím týdnu. "Do té doby nebudeme dělat nic," poznamenal Veleba, podle nějž ceny mléka po růstu v uplynulých měsících opět stagnují. Propad cen komodity trápí farmáře již déle než rok.

Průměrné ceny výrobců mléka se v roce 2009 meziročně propadly o 29,3 procenta. Mléko nejvyšší třídy jakosti bylo nakupováno za průměrnou cenu 6,20 Kč za litr. Náklady na produkci litru mléka se přitom podle odborníků pohybují kolem osmi korun. V důsledku ztrátové výroby tak řada chovatelů během roku redukovala či zcela rušila své chovy. [celá zpráva]

Agrárníci se také chystají zaslat podněty na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve věci zákona o významné tržní síle, který platí od začátku února. "Řetězce si ze zákona dělají legraci, naopak svoje benefity ještě zvětšily," uvedl Veleba. Případný protest by se uskutečnil v případě, že stát neudělá nic k nápravě této věci.