V roce 2013 tak muži a bezdětné ženy budou odcházet do penze v 63 letech. Ženy s dětmi budou o něco zvýhodněny. Ty, které vychovaly alespoň pět dětí, odejdou už v 59 letech, v 60 letech budou odcházet do penze ženy se třemi nebo čtyřmi dětmi, v 61 letech ženy s dvěma dětmi a v 62 letech ženy s jedním dítětem.

Zruší se dočasně krácený předčasný důchod. Výhoda odejít do dočasně kráceného předčasného důchodu bude ponechána pouze lidem s částečnou a plnou invaliditou.

Vládní koalice tak podle očekávání přehlasovala odpůrce novely z řad opoziční ODS, podle nichž předloha není systémovou změnou a zvýší nezaměstnanost. Odborářský předák Milan Štěch (ČSSD) se neúspěšně pokusil zrušit jak zvýšení věku pro odchod do penze, tak tvrdší podmínky pro předčasný odchod do důchodu, neboť podle něj v době nárůstu nezaměstnanosti nepřinese požadovaný efekt. "Je třeba spíše hledat řešení k nastartování vyššího hospodářského růstu," míní Štěch.

Novela také předpokládá, že lidem, kteří studovali před rokem 1996, se bude do doby penzijního pojištění dál započítávat i střední škola.

Krátkodobá nemocenská se sníží

Senátoři ve středu večer schválili rovněž změnu zákona o nemocenských dávkách, která bude od ledna příštího roku znamenat jejich snížení. Procentní sazba nemocenského za první tři dny marodění se sníží z 50 na 25 procent. Přijatá verze bude znamenat, že maximální nemocenská za jeden den se sníží ze současných 303 Kč na pouhých 139 korun. V prvních 14 dnech nemoci se bude pro výpočet nemocenské započítávat denní příjem do 480 Kč pouze z 90 procent (dosud ze 100 procent). Maximální denní nemocenská bude tedy dosahovat od čtvrtého do 15. dne nemoci 386 korun, zatímco v současnosti dosahuje 419 Kč.

"Systém má posloužit těm, kteří skutečně nemocní jsou. Na druhé straně by měl vyloučit různé spekulace," uvedl před senátory ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle něj by měla novela omezit zneužívání krátkodobých pracovních neschopností. S tím Štěch nesouhlasí. Jak řekl Právu, jde pouze o plošné restrikce, které se dotknou i poctivých lidí, kteří nikdy systém nemocenských dávek nezneužívali. Nicméně neprošel jeho pozměňovací návrh, aby se dávky v prvních třech dnech nekrátily.

Živnostníkům, tedy osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), se postupně v průběhu tří následujících let zvýší minimální roční vyměřovací základ pro placení pojistného z dnešních 35 na 50 procent z rozdílu mezi dosaženými příjmy a vykázanými výdaji v kalendářním roce.

Zruší se příspěvek na dopravu

Ze sociálních dávek se reforma dotkne příspěvku na dopravu. Jak senátoři ve čtvrtek schválili, dojíždějící studenti přijdou od ledna o příspěvek na dopravu. Podle Škromacha totiž tato dávka nepatří do sociálního systému a má být nahrazena zavedením žákovských slev na jízdném.

Matky a otcové pečující o malé děti do čtyř let si k rodičovskému příspěvku ve výši 2552 korun měsíčně budou moci od ledna přivydělat kolik budou chtít a o dávku nepřijdou. Zatím je jejich měsíční příjem omezen částkou 3480 korun. I nadále však bude zachována povinnost celodenní osobní řádné péče o dítě. Rodinám s dětmi, které žádají o sociální dávky, se do příjmu nebude započítávat výdělek jejich studujícího potomka během letní prázdninové brigády. Ten si bude moci přivydělat aniž by tím ohrozil nárok rodiny na dávky.