Sunny Days vypršelo pojištění v neděli, pojišťovna Generali smlouvu neprodloužila s poukazem na finanční situaci kanceláře. Cestovní kancelář proto ode dneška nemůže prodávat zájezdy. Není ale jasné, zda může vypravit na dovolenou klienty, kteří si zájezd koupili ještě v době platného pojištění. Další zájezd je plánován na neděli.

"Prodané zájezdy musíme uskutečnit, to jsou naši klienti, o které se postaráme," řekl spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury lze zájezd vypravit, neboť cestovní kancelář zůstává cestovní kanceláří až do odebrání živnostenského oprávnění.

Jde o složitý případ, tvrdí ministerstvo

Jiný názor má ministerstvo pro místní rozvoj. Mluvčí Martin Ayrer se nejprve jednoznačně vyjádřil proti možnosti uskutečnění zájezdu, doplnil však, že záleží především na pojišťovně. "Je to složitý případ, zřejmě první tohoto druhu vůbec," uvedl Ayrer. Živnostenský úřad přitom nemá žádnou lhůtu na odebrání licence, Ayrer délku procesu odhaduje na dny.

Jasno zatím nemá ani pojišťovna Generali, která by případně musela řešit možné problémy klientů na rekreaci. Podle vyjádření mluvčího Jiřího Cívky se problémem nyní zabývá právní oddělení, které by mělo dát odpověď ještě dnes.

Mezitím se majitelé snaží "cestovku" zachránit. "Stále jednáme, vypadá to, že nějaká pojišťovna do toho půjde," řekl Ahmed. Přeměna cestovní kanceláře na cestovní agenturu není podle něj aktuální. Zájemců je podle něj dost. Jak uvedl Okamura, Sunny Days se zřejmě snaží sehnat pojištění u některého zahraničního ústavu. Podle informací Novinek není na českém trhu žádná další pojišťovna, která by cestovce pojištění poskytla.