O stejném termínu, přesněji letech 2015, případně 2016, mluvil v sobotu i předseda ČSSD Jiří Paroubek. [celá zpráva]

"Náš plán je takový, že chceme co nejdříve ozdravit dlouhodobě veřejné finance, to nám vytvoří prostor pro to, abychom se mohli svobodně rozhodnout, zda a kdy do eurozóny přistoupit," prohlásil Kocourek.

"Přistoupení musí být výhodné pro Českou republiku, není to přistoupení jenom kvůli přistoupení," dodal. Eurozóna má podle Kocourka v současné době obrovské problémy s rozpočtovou disciplínou, vážné problémy má například Řecko.

Paroubek: při oživení to může být i dříve

"Budeme hledat cestu k úsporám a hospodářskému růstu. V roce 2013 počítáme s tím, že by schodek státního rozpočtu byl pod úrovní tři procenta HDP. Česká republika by mohla vstoupit do evropské měnové unie v roce 2015 nebo 2016. Může to být i dříve, pokud dojde k hospodářskému oživení," řekl Paroubek.

Podle vládou aktualizované verze Konvergenčního programu, který je základním dokumentem země pro přijetí eura, by měl deficit veřejných financí postupně klesat pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2014. To by podle ministra financí Eduarda Janoty znamenalo přijetí eura v roce 2017. "Ale ty kroky lze i urychlit a dostat se pod tři procenta již v roce 2013, to ale bude záležet na další vládě," uvedl v pondělí Janota.

Projednávání Konvergenčního programu vláda v pondělí na 14 dní přerušila. Ministři ještě chtějí probrat opatření, která by zabránila dalšímu růstu zadlužení. Loni podíl deficitu veřejných financí na HDP kvůli rekordnímu schodku rozpočtu stoupl podle odhadů ministerstva financí na 6,6 až 6,9 procenta. Předloni byl deficit veřejných financí 2,1 procenta.