Již ve středu se dolar dostal na nejsilnější hodnoty proti euru za posledních pět měsíců. Americká měna posilovala i ve čtvrtek, a to až na 1,405 USD/EUR.

Investoři se obávají, že Řecko nebude schopné financovat deficit veřejných financí.

Přestože eurem platí po celém kontinentu 16 zemí, problémy jednotlivce táhnou dolů všechny.

Česká koruna v posledních dnech oslabila proti euru, vůči dolaru pak dokonce o desítky haléřů. Ve čtvrtek před polednem se korunu obchodovala na 26,02 Kč/EUR a 18,50 Kč/USD.

Vystoupení z měnové unie

„Je to problém, snižuje to atraktivnost evropské měny, což se promítá i na jednotlivé evropské země. Řecku moc investorů nevěří. Zkreslovali ekonomické statistiky. Dokonce se v obecné rovině spekuluje, že by Řecko vystoupilo z měnové unie. V obecné rovině se touto otázkou zabývá Evropská centrální banka,“ komentoval analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Podle něj lze i nadále očekávat oslabování euru a tím pádem i české měny. Důležitým momentem bude, až Řecko oznámí, jak s obrovským deficitem naloží a pokusí se zastavit zadlužování země.

Pokud by se podobné problémy vyskytly i u jiné země platící eurem, lze podle Frayera očekávat podkopání důvěry v euro. Například již nyní se kritizuje současné nastavení maastrichtských kritérií pro vstup do eurozóny.