"Pokud by byly vládní návrhy jen formální, budeme bojovat. A použijeme všechny odborové prostředky," řekl novinářům v úterý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.

Jaké prostředky má na mysli však neuvedl. Boj proti šedé ekonomice navíc podle Štěcha nesmí být jen jednorázovou kampaní: "Musí být soustavný," uvedl. Štěch zopakoval, že odbory považují za vážnou chybu, že opatření k omezení šedé ekonomiky nejsou už součástí reformy financí, kterou schválila Poslanecká sněmovna a ve středu začíná projednávat Senát.

Ekonomický expert ČMKOS Martin Fassmann na tiskové konferenci připomněl odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého činil podíl stínové ekonomiky v roce 2000 až 100 miliard korun. "Kdyby z těchto sto miliard byly odvedeny všechny daně, byla by to částka 60 miliard Kč, a v té chvíli by celá řada problémů, které nyní hýbou naší republikou, vůbec neexistovala," zdůraznil Fassmann.

Když se utrácí víc než vydělá

Podle Fassmanna se dá šedá ekonomika vystopovat řadou metod. Díky nim se pak přijde například na to, že v účtech jsou vykazovány vyšší výdaje než příjmy, že některé rodiny nakupují více, než na co by podle svých příjmů měly mít, že na trhu práce schází určitý počet lidí. "Z celkového počtu dospělých osob vypadne třeba čtvrt miliónu lidí, kteří nejsou ani důchodci, ani zaměstnaní či podnikající a ani v evidenci nezaměstnaných," řekl Fassmann. Ti se pak zákonitě musí ocitnout právě v šedé sféře - například přijímají práci načerno nebo pendlují do zahraničí. Fassmann před měsícem vydal již svoji druhou publikaci Stínová ekonomika - II, která se zabývá právě situaci v ČR.

Odbory podle Štěcha budou trvat na tom, aby vláda navrhla zavedení kolkování alkoholu, zavedení majetkových přiznání, která by se podávala i 10 let zpětně, zavedení povinnosti registračních pokladen pro všechny obchody. Aby se přijala opatření proti zaměstnávání načerno, a to tuzemských i zahraničních pracovníků. "Budeme požadovat aby svoji aktivitu zvýšila cizinecká policie, inspekce bezpečnosti práce, finanční úřady," vyjmenovával Štěch.

Odbory chtějí platné zákony již od 1. ledna 2005

Odbory budou rovněž požadovat, aby se upravil obchodní zákoník tak, že lidé, kteří působí v dozorčích či správních radách krachujících firem, by se už nemohli ucházet o totéž místo v jiné firmě.

"Dva zákony - o majetkových přiznáních a registračních pokladnách - už dala vláda do připomínkového řízení. Chtěli bychom, aby všechny zákony související s bojem proti šedé ekonomice začaly platit v průběhu příštího roku a nebo k 1. lednu 2005. To je hraniční termín, za který by se nemělo jít," zdůraznil Štěch.