Podle ředitele Mag Consulting Jaromíra Beránka ovlivnily příjezdy zahraničních hostů dva klíčové faktory. "Je to obecný pokles zájmu o Českou republiku jako destinaci na zahraničních trzích, který byl patrný již v roce 2008, a světová hospodářská recese, která ovlivnila nákupní rozhodování zahraničních turistů," uvedl Beránek.

Hoteliéři kromě počtu hostů ostře sledují především údaj o počtu přenocování. Podle Mag Consulting strávili loni cizinci v tuzemských hotelech 17,6 miliónu nocí, což je meziročně o 11 procent méně. Znamená to, že i když se turista rozhodne pro výlet do ČR, stráví zde kratší dobu než v minulosti. Pro rok 2010 očekává společnost úbytek hostů ze zahraničí až o pět procent, počet nocí se sníží o šest procent.

Téměř totožný vývoj jako v příjezdové turistice je u tržeb hotelů a restaurací. Výnosy podnikatelů v odvětví klesly podle Magu o devět procent na 135 miliard korun, letos by to mělo být ještě o pět miliard méně. O práci tím loni přišlo zhruba 3000 lidí. "Pokles zaměstnanosti je přirozeným důsledkem poklesu tržeb," uvedl Beránek.

Alespoň částečně spravili podnikatelům náladu domácí turisté. Do hotelů jich přijelo zhruba stejně jako cizinců, ve srovnání s rokem 2008 to však znamená téměř stagnaci. Zásadní úbytek neočekává Beránek ani letos.