„Opatření je z důvodu zajištění stavu a údržby dálnic v České republice,“ informovala mluvčí západočeské policie Martina Zoubková. Dálnice D2 a D5 byly uzavřeny pouze na vjezdu do země.

ON-LINE: Husté sněžení v Česku

„Toto mimořádné opatření jsme spustili kvůli záplavám sněhu, s nimiž mají silničáři zejména na dálnici D1 velké potíže. Tím, že díky zákazu kamiónů ubude, budou moci jet dva posypové vozy vedle sebe. A v páteční dopravní špičce se také ulehčí řidičům osobních aut,“ řekl Právu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. V minulosti se podobná opatření osvědčila.

Po dobu trvání zákazu se kamióny shromažďovaly v Lanžhotě a Rozvadově. „Tato místa byla určena k jejich parkování proto, že jsou tam velké odstavné plochy,“ vysvětlil Hanzelka.

Čtěte také: Sněhová kalamita vtrhla do Česka, nejhorší bude večer a víkend

V Česku začalo v pátek ráno hustě sněžit, přidal se i silný vítr a na silnicích a dálnicích hrozí závěje a sněhové jazyky.

S kamióny se potýkají například na silnici před Prlovem ve směru od Valašské Polanky na Vsetínsku. V důsledku sněžení jich tam několik uvízlo a komunikace je průjezdná pouze v jednom jízdním pruhu. Úplné omezení uvedeným úsekem platí pro řidiče nákladních vozidel, ti by měli využít jinou trasu.