"Ropa do Běloruska teče," řekl mluvčí podle Reuters. Dodal, že ropovod Družba, který spojuje ruská ropné pole na západní Sibiři se zeměmi EU, funguje normálně.

Bělorusko z Ruska dostává ropovodem Družba asi 20 miliónů tun ropy ročně. Spotřebovává ale jen asi čtvrtinu tohoto objemu, zbytek zpracovává a ropné produkty vyváží na Západ. Rusové chtějí, aby Bělorusko z takto využité ropy platilo náležitou daň v podobě vývozních cel a poukazuje na to, že bezcelním vývozem Moskva jen dále subvencuje běloruskou ekonomiku.

Minulý týden vypukl mezi Ruskem a Běloruském spor o ceny ropy a tranzitní poplatky. V neděli dva obchodníci agentuře Reuters řekli, že spor vyústil v zastavení přítoku ruské ropy do dvou běloruských rafinerií Naftan a Mozyr. [celá zpráva]

Mluvčí Belněftěchim řekl, že obě rafinerie pracují normálně. Navíc viceprezident ruského monopolního vývozce ropy Transněfť Michail Barkov v neděli podle agentury AP prohlásil, že cenový spor v žádném případě tok ropy Družbou neovlivní.

Rusko chce tržní ceny

Běloruský kabinet v neděli oznámil, že jednání o dodávkách ropy na tento rok zatím nedospěla k žádnému konci. Obě země jednaly už koncem loňského roku, na Silvestra ale jednání bez výsledku ukončily a běloruská delegace se vrátila domů. Už po prvním kole jednání si Bělorusové stěžovali, že Rusko je při jednáních příliš tvrdé, což prý nelze akceptovat. Rusové říkají, že chtějí dostat obchodní podmínky na tržní úroveň, aby dále nesubvencovali Bělorusko dodávkami levné energie. Bělorusové varují, že zvednou tranzitní poplatky

Bělorusko odhaduje, že pokud země bude požadovanou daň platit, přijde ji to na zhruba pět miliard dolarů ročně, více než deset procent jejího hrubého domácího produktu. Minsk proto nyní hrozí, že bude chtít po Rusku, aby platilo desetkrát vyšší tranzitní poplatky než dosud.

Z hlediska délky potrubí a objemu přepravené suroviny patří Družba k největší soustavě ropovodů na světě. Přes Družbu proudí ropa do největších rafinerií v Německu a tamní spotřebu ropy pokrývá asi z 15 procent. Mnohem závislejší je ale na Družbě Polsko, které surovinou ze severní větve Družby kryje více než tři čtvrtiny své spotřeby ropy.