Řada poradců si podle informací Práva nechá často zaplatit poplatek až osm tisíc korun za vyřízení bankovního úvěru, který přitom zájemce zpravidla nemá šanci získat.

"V poslední době se množí případy, kdy se nás obracejí zájemci o úvěr s tím, že prostřednictvím společnosti Bundes Finanzierung s. r. o. získali příslib poskytnutí úvěru od Raiffeisenbank," informoval v úterý Právo mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Po zaplacení poplatku této firmě se klienti podle něj dozvědí, že by na pobočce Raiffeisenbank měli dostat úvěr.

Podloudné poplatky banky nevracejí

"Na pobočce ale klient zjistí, že jeho žádost schválena nebyla a často následně po bance žádá vrácení poplatku zaplaceného finančnímu poradci," uvedl Kofroň.

Dodal, že Raiffeisenbank nepodepsala s Bundes Finanzierung žádnou smlouvu o spolupráci a nijak se nezavázala poskytovat úvěry lidem, kteří mají smlouvu s touto firmou. "Žadatel tak má smlouvu o vyřízení úvěru s jinou společností, ne s námi. Raiffeisenbank nenese žádnou odpovědnost za případné ztráty klienta z důvodu neudělení tohoto úvěru," upozornil mluvčí.

Společnost Bundes Finanzierung na žádost Práva o stanovisko nereagovala. Jménem Raiffeisenbank se ale podle Kofroně v minulosti neoprávněně zaštiťovaly také společnosti Harriet a MoneyBroker. "Týká se to především společností, které se zabývají nabízením úvěrů pro klienty s nižšími příjmy či klienty se záznamem v úvěrovém registru," dodal Kofroň.

Vydávali se za zaměstnance ČNB

Před nekorektním postupem některých finančních poradců důrazně varovala i Česká národní banka (ČNB). Někteří pojišťovací zprostředkovatelé se totiž podle ní dokonce vydávají za zaměstnance centrální banky a zájemcům za úplatu nabízejí kontrolu pojistných smluv a další konzultace ohledně pojistných produktů.
"Tito lidé nejsou zaměstnanci ČNB a jejím jménem se zaštiťují neoprávněně. Pojišťovací zprostředkovatelé poskytují své služby na základě registrace ČNB, ale tuto registraci nelze vydávat za zaměstnanecký poměr u ČNB," sdělil Právu mluvčí ČNB Marek Petruš. Centrální banka podle něj vnímá tento postup jako zneužívání jejího jména a dobré pověsti k obchodním zájmům.

ČNB vyzývá veřejnost ke spolupráci

V případě, že se občané s uvedeným jednáním setkají, mohou telefonicky kontaktovat bezplatnou telefonní linku 800 160 170.

K možným dotazům nabízí centrální banka také elektronickou adresu spotrebitel@cnb.cz.

Často nejde o splácení, ale rovnou o exekuce

Jak Právo již před časem upozornilo, někteří soukromníci a firmy oslovovali před letošními Vánoci lidi neschopné splácet, které by banka už s žádostí o nový úvěr odmítla, a nabízeli jim půjčku až půl miliónu korun bez ručitele.

Peníze přitom půjčovali i za více než čtyřnásobný úrok, než si účtují banky, a přímo sázeli na to, že lapení dlužníci půjčku splácet nedokážou a oni se tak přes exekuce nebo různé vymahače dostanou k jejich majetku. [celá zpráva]