Informace o stavu pomoci Lotyšsku uvedl ministr financí Eduard Janota v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Václava Exnera. Ten se ho na stav pomoci ptal kvůli článku na lotyšském internetovém serveru Bizněs&Baltija z počátku listopadu.

Článek uvádí, že v souladu s nápadem české vlády by většinu peněz měly získat společné česko-lotyšské podniky. Asi 40 firem se prý přihlásilo, ale peníze, které mělo Lotyšsko dostat už v srpnu, dosud nedoputovaly do státní pokladny.

Peníze leží na účtu u České národní banky od 5. května letošního roku. Lotyšská strana podle Janoty odmítá účelové zaměření půjčky na podporu malých a středních podniků. Naopak trvá na zahrnutí české pomoci do balíčku EU směřujícího do lotyšského státního rozpočtu.

Česká vláda přitom při předkládání zákona o vydání dluhopisů ve sněmovně argumentovala tím, že půjčka má k podpoře malých a středních podniků v zahraničním obchodu. A to u těch firem, které již delší dobu spolupracují s ČR a budou potřebovat peníze na svůj další rozvoj.

Je totiž jisté, že na rozdíl od přímé podpory vlády, kdy poskytnuté peníze končí v devizových rezervách státu, je přímá podpora malých a středních podniků prorůstově orientovanou podporou hrubého domácího produktu, uvádí Janota.

Lotyšsko:
V zemi o rozloze 64,5 tisíce kilometrů čtverečních žije 2,24 miliónu lidí. Nezaměstnanost je v Lotyšsku nad deseti procenty. Tamní ekonomika se potýká se značnými problémy, loni tamní hospodářství pokleslo o 1,5 procenta. Letos se počítá dokonce s poklesem až o 13 procent. Zemi už dokonce musel podpořit Mezinárodní měnový fond. Kvůli ekonomickému propadu hrozí v Lotyšsku sociální nepokoje.