„Antimonopolní úřad definitivně uznal, že slovenské banky omezily hospodářskou soutěž kartelovou dohodou, která je zakázaná,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci v Bratislavě ředitel společnosti Akcenta CZ Jiří Mach. 

Kartelu se měly dopustit Slovenská spořitelna, Všeobecná úvěrová banka a Československá obchodní banka. „Banky svým jednáním omezily naše aktivity. Vypovězením účtů nutných k podnikání nebankovní společnosti se výrazně snížila dostupnost Akcenty CZ pro klienty,“ konstatoval Mach.

Nárok na pohledávky vůči bankám už Akcenta CZ postoupila společnosti Gracciolo Limited. Tato společnost vznikla letos v červenci výlučně za účelem vymáhání pohledávek vůči zmíněným bankám. Výše škody dosahuje podle Macha 30 miliónů eur (téměř 800miliónů Kč) za každou banku, přičemž kartel nadále trvá.

Banky měly koordinovaně zrušit účty české finanční společnosti Akcenta CZ a tím ji znemožnily plnohodnotné působení na Slovensku. Banky tvrdí, že měly důvod ke zrušení účtů Akcenty CZ i bez vzájemné dohody. Tvrdily, že Akcenta CZ obchodovala na Slovensku bez devizové licence Národní banky Slovenska. Akcenta CZ se brání tím, že na svou činnost má příslušnou licenci České národní banky, která měla potvrdit možnost využití licence i v obchodování s cizinci.