Základní plat euroúředníků bez nejrůznějších příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17 700 eur měsíčně podle zastávané pozice (66 000 až 456 000 korun).

V institucích EU pracuje kolem 38 000 lidí. Za vyhlášením stávky stojí odbory z Rady EU, v níž pracuje několik tisíc z nich.

Proti zvýšení o 3,7 procenta nicméně brojí množství členských zemí EU včetně České republiky a Slovenska. Zástupci odborů ale podotkli, že pokud se státy nerozhodnou zvýšení "odklepnout", obrátí se na evropskou justici. Se zvýšením totiž počítají platné unijní normy.

Stávkují stovky lidí

V hale paláce Justus Lipsius, v němž Rada EU sídlí, se sešly stovky lidí. Podle některých organizátorů jich bylo až kolem tisícovky.

"Vyzýváme kolegy z dalších institucí (Evropská komise či Evropský parlament), aby se také připojili k našemu hnutí," prohlásil už před stávkou jeden z představitelů nespokojených úředníků Renzo Carpenito.

Navýšení platů o 3,7 procenta, s nímž přišla jakožto výkonný orgán EU Evropská komise, počátkem prosince odmítli zástupci členských zemí EU. Tento postoj zaujali i přes názor právní služby, že je třeba respektovat pravidla, která se zvýšením počítají.