Před několika dny agentura Fitch snížila Řecku rating z A minus na BBB plus. Stalo se tak poprvé za deset let. To velice znepokojilo investory, kteří se podle agentur obávají, zda by nemohlo dojít k nedůvěře v tamní ekonomiku.

Kvůli těmto zprávám již v předešlých dnech oslabilo například euro vůči dolaru.

Situací v Řecku se bude zabývat i čtvrteční summit EU v Bruselu. Evropská unie je podle ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová situací silně znepokojena a považuje ji za "velmi vážnou".

"Je to složitá situace, která vyžaduje čas, politickou odvahu a reformy," uvedla podle ČTK Malmströmová.

Půdu pod nohama možná ztratí i další země. Podle zahraničních agentur dostaly již varování ohledně svého ratingu i Irsko či Španělsko.

Obavy vyvolaly již Island či Dubaj

Řecko není jedinou zemí, kterou trápí dluhy. Například loni na podzim se po vypuknutí finanční krize dostal na pokraj bankrotu Island. V zemi muselo být znárodněno několik předních bank.

V předešlých dnech se pak zjistilo, že se do neúnosných dluhů dostal bohatý emirát Dubaj. Tamní společnost Dubai World, která je hybatelem dubajské ekonomiky, požádala o odložení splátek dluhu. Na tuto informaci ihned zareagovaly finanční trhy po celém světě, ponořily se do červených čísel. [celá zpráva]