Podrobnosti o možnostech exportu do USA, včetně konkrétních poptávek amerických společností, najdete v páteční příloze Firma deníku Právo. "Teď je správná doba pro vstup stabilních českých firem na americký trh, neboť díky slabému dolaru byla spousta společností nucena tento trh opustit. Tím vznikl určitý prostor pro zavedené podniky, které tento rozdíl dokáží ustát," tvrdí ředitel importní společnosti Provident Jerry Machalek.

V USA se úspěšně prodává české pivo Budvar. Další známou značkou je pivo Rebel. Roční růst importů piva do USA dosahuje osm procent. Své místo na americkém trhu našly i české bylinkové čaje, skleněné figurky, tramvaje v Portlandu. Podle vládní proexportní agentury CzechTrade jsou v USA velké možnosti pro české stavební firmy. Tornáda letos v květnu zbourala v Tennessee na osm tisíc budov a řádila také v Oklahomě, Kansasu nebo Illionis. Pro české stavební společnosti se tak naskýtají možnosti v celém stavebním spektru, včetně komponentů, jako jsou dlaždice, okna, dveře nebo kompletní vybavení kuchyní.

Prosazuje se i český nábytek. Rozrůstají se dodávky pod značkou (Private Label). Zájem je o omáčky, sušené potravinové výrobky, sušenky, nápoje, potravinové doplňky. Nové neokoukané dodavatele shání největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart. Sektor Private Label se ale rozšiřuje i na luxusnější výrobky.

Zajímavou příležitostí je zájem řady amerických hotelových řetězců o lůžkoviny, závěsy, ubrusy či uniformy pro personál. České textilní firmy by přitom kvalitou i zkušenostmi mohly uspět. (V loňském roce například společnost Novitex získala významnou zakázku na dodávku látek pro španělskou armádu.)

Ve spotřebním zboží frčí křišťálové lustry, sklo a bižuterie, repliky starožitného nábytku, pivo, cukrovinky, potravinářské speciality, kosmetika, zahradní technika a nářadí, hudební nástroje a dřevěné hračky. Dále jdou na odbyt kovoobráběcí stroje, stroje na zpracování plastů, zemědělské a potravinářské stroje, zařízení pro doly a cementárny. V poslední době se mají šanci uchytit i dopravní prostředky určené pro veřejnou dopravu.