Pokud by Praha stanovený termín nesplnila, mohou jí teoreticky hrozit od EU sankce. Mezi ně patří především zastavení dotací na výstavbu infrastruktury.

Letos by měl podle podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později mírně vzroste na 5,7 procenta HDP. V EU je přitom stanovená maximální hranice tří procent HDP, kvůli současné hospodářské krizi však rozpočtové deficity v drtivé většině členských států EU tuto hranici překračují. V příštím roce by rozpočtová pravidla unie mělo z celkových 26 států splňovat jen Bulharsko.

EU se již před časem shodla, že začne s nápravou rozpočtových schodků nejpozději v roce 2011. Většina členských států přitom bude mít čas na "stlačení" deficitu pod tři procenta HDP právě do roku 2013, stejně jako Česko. Týká se to i Německa, Francie či Španělska. Itálie naopak bude mít čas jen do roku 2012, Velká Británie naopak do roku 2014 nebo 2015.

Splnit limit půjde jen těžko

Snížit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP do roku 2013 bude podle ministerstva financí jen obtížně splnitelné. Novinářům to po jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

"My jsme to konzultovali s panem ministrem (Eduardem) Janotou. Je to termín, který bude obtížné dodržet. A to z toho důvodu, že stávající takzvaný Janotův balíček je platný jen pro rok 2010," dodal Zídek. Rok 2013 navíc podle něj prakticky vylučuje možnost přijetí eura v Česku v roce 2015, jak odhadují někteří ekonomové a politici.

"Pokud ten rok 2013 vůbec dodržíme, tak ta vazba je, že ten rok 2015 je velmi velmi na vodě. Záleží na ambici nové vlády. Nová vláda může přijmout daleko ambicióznější plán a zavést euro velmi rychle," uvedl náměstek ministra financí. Podle něj nicméně nepůjde případné snižování státních výdajů příliš rychle, protože se z velké části jedná o takzvané mandatorní výdaje, tedy povinné platby.