"Prioritou této úřednické vlády není privatizace České pošty. Proto není nutný, ani aktuální, přechod na akciovou společnost. Žádné náhradní datum přechodu na akciovou společnost není v tuto chvíli stanoveno," uvedla mluvčí s tím, že o tomto kroku by měla rozhodnout vláda.

Pošta se podle původních předpokladů měla transformovat v polovině roku, poté se termín posunul na září a následně na listopad. Po změně na akciovou společnost se pošta měla řídit podle obchodního zákoníku. Stát, jako její stoprocentní akcionář, také mohl její akcie případně prodat dalším subjektům. Na budoucí privatizaci podniku však mezi politickými stranami nepanuje jednotný názor a nebylo o ní rozhodnuto.

Pošta, která provozuje kolem 3400 poboček a zaměstnává téměř 37 000 lidí, má státem garantovaný monopol na doručování adresných listovních zásilek do 50 gramů. K úplné liberalizaci poštovního trhu má Česko přistoupit do roku 2013.

Podnik letos počítá se ziskem do 100 miliónů korun proti loňským 365 miliónům. Důvodem předpokládaného poklesu zisku je výrazné zvýšení investic, které by měly stoupnout na dvě miliardy Kč z loňských necelých 700 miliónů. Tržby se mají pohybovat na loňské úrovni 20,5 miliardy korun.