V pátek byla nejhorší situace na Vysočině, kde kvůli hustému sněžení začaly ve velkém počtu padat stromy, jak Novinkám řekla mluvčí ČEZu Eva Nováková.

"I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, naneštěstí na jiných i stejných místech se objevují stále nové poruchy. Během noci jsme dokonce z bezpečnostních důvodů museli z mnoha míst stahovat naše poruchové čety, ohrožovaly je pády stromů a větví," komentovala v pátek ráno Nováková.

Odpoledne pak doplnila, že například na Moravě či v Orlických horách se daří poruchy opravit. Na Vysočině či na Liberecku ale jejich počet roste.

Energetici se musí vypořádat s novými poruchami kvůli padajícím stromům a větvím.

Energetici se musí vypořádat s novými poruchami kvůli padajícím stromům a větvím.

FOTO: Alexandra Mlejnková, ČTK

Energetici do oprav nasadili maximální možný počet zaměstnanců. Vypořádání se s kalamitou však nadále ztěžuje nepříznivé počasí, zejména povětrnostní podmínky.

Okresy s vyhlášenými kalamitními stavy společností ČEZ:
Od čtvrtka 15. října - Liberec, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Bruntál, Frýdek-Místek, Vsetín, Šumperk, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí.
Od pátku 16. října - Havlíčkův Brod a Chrudim.
Zapadlý autobus 15. října na parkovišti na Ovčárně u Karlovy Studánky na Bruntálsku.

Zapadlý autobus 15. října na parkovišti na Ovčárně u Karlovy Studánky na Bruntálsku.

FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

V noci na pátek se nezastavili ani hasiči

Kromě stromů popadaných na silnici, například v Horním Maršově v Krkonoších nebo v Orlických horách mezi Bačetínem a Bystrým či u Javornice, likvidovali i strom, který spadl na kabel veřejného osvětlení v Prorubách na Rychnovsku.

"Těsně před šestou hodinou ranní jsme v Dobřanech v Orlických horách vyprošťovali zapadlý autobus, naštěstí bez cestujících," uvedl operační důstojník hasičů.