O dalším osudu ČSA zřejmě mnohé napoví úterní zasedání dozorčí rady. Na radě bude prezentovat svůj záchranný plán nový šéf kontrolního orgánu Václav Novák. Novákův plán je podle Janoty ještě tvrdší než alternativní plán prezidenta firmy Radomíra Lašáka.

Janota předpokládá, že rada v úterý "poskytne východiska" pro rozhodování vlády, zda ČSA prodat či ne. Unimex jako jediný zájemce za aerolinie nabídl jednu miliardu s podmínkou, že vlastní jmění firmy bude nulové. To je však podle některých odhadů v minusu až miliardu, takže výnos pro stát by byl v podstatě nulový.

Ve firmě se nyní uskutečňuje Lašákův ozdravný plán. Ten počítá mimo jiné s propuštění stovek zaměstnanců, prodejem letadel, bezcelních obchodů a dalšího majetku a dalšími úvěry od bank.

Jak dnes uvedly Lidové noviny, Novák chce od státu třímiliardovou pomoc, počítá také se 45procentním snížením mezd pilotů. Lašákův plán se má obejít bez státní injekce. Ministr Janota již několikrát zdůraznil, že firma se státními penězi počítat nemůže; oba plány chce porovnat.