Novák podle listu chystá na úterní zasedání dozorčí rady ČSA vlastní verzi opatření, která by měla být uskutečněna v zájmu zachování firmy. Kromě propouštění zaměstnanců a také razantního snížení platů, které má u pilotů dosáhnout až 45 procent, se chce Novák obrátit i na stát s žádostí o finanční injekci. Podle několika nezávislých zdrojů obeznámených s Novákovým návrhem bude předseda dozorčí rady žádat o zhruba třímiliardovou dotaci od státu.

"Je jisté, že jestliže má být dosažena dohoda se zaměstnanci, musí do hry vstoupit i stát a podílet se na záchraně společnosti i on," citují LN prezidenta odborového sdružení dopravních pilotů CZALPA Filipa Gaspara. "Jedná se o jednorázové restrukturalizační náklady - a ty by měli pokrýt jak zaměstnanci, tak stát," uvedl Gaspar.

"S panem Novákem jsem o žádné alternativě státní pomoci nehovořil. Platí to, co jsem řekl již několikrát - tedy že úvahy o finanční pomoci ze strany státu nepřipadají v úvahu," řekl Janota.

Prezident ČSA Radomír Lašák dozorčí radě předloží vlastní záchranný plán, jenž se státní pomocí nekalkuluje. Uvádí, že jeho opatření, která také počítají s propuštěním a snižováním platů, by měla firmě pomoci, aniž by bylo nutné žádat o pomoc vládu.