K masivnímu deficitu podle analytiků Kongresu přispěla finanční pomoc pro banky, výdaje na stimulaci ekonomiky a pokles daňových příjmů způsobený recesí. Ministerstvo financí zveřejní závěrečné údaje o rozpočtu tento měsíc.

Nejnovější údaj je však o něco nižší než předchozí odhady rozpočtového úřadu. V srpnu úřad očekával schodek 1,58 miliardy USD. Změny odhadu podle CBO nezpůsobilo zlepšení ekonomické situace, ale změny v účtování nákladů na pomoc hypotečním gigantům Fannie Mae a Freddie Mac.

Příjmy státu za fiskální rok 2009 činily 2,1 biliónu USD a ve srovnání s předchozím rokem se snížily o 16,6 procenta. Důvodem byl hlavně prudký pokles daňových příjmů způsobený recesí. Výdaje naopak vzrostly o 17,8 procenta na 3,5 biliónu USD.

Nejdražší položkou v loňském rozpočtu byly výdaje na program záchrany bank TARP, pomoc pro Fannie a Freddie a stimulační balíček na podporu ekonomiky schválený vládou v únoru. Výdaje na podpory v nezaměstnanosti se pak více než zdvojnásobily na 120 miliard USD. Na druhé straně splátky úroků z dluhu se díky nižším úrokovým sazbám snížily o 23 procent na 199 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.