Jen od konce roku 2007 do července 2009 v souvislosti s krizí v OECD zaniklo asi 15 miliónů pracovních příležitostí a dalších deset miliónů míst asi ještě zanikne do konce příštího roku. Podle OECD na tom nic nezmění ani fakt, že se objevují známky hospodářského oživení.

"Největším rizikem je to, že většina tohoto vysokého nárůstu nezaměstnanosti se stane změnou strukturální povahy," píše se ve zprávě organizace.

Míra nezaměstnanosti v zemích OECD je už teď na poválečném maximu a do letošního června se vyšplhala na 8,3 procenta. Na konci roku 2007, tedy těsně před začátkem krize, činila 5,6 procenta. Novější data naznačují, že letos v červenci nezaměstnanost vystoupila na 8,5 procenta.

Nejhorší situace je ve Španělsku, Irsku a ve Spojených státech. Zatímco ve Španělsku míra nezaměstnanosti od konce roku 2007 do poloviny letošního roku vzrostla o 9,7 procentního bodu, v Irsku nárůst činil 7,8 a v USA 4,5 procentního bodu.

"Výhled trhu práce by byl ještě horší, kdyby vlády neprosadily expanzivní měnovou a fiskální politiku," uvádí zpráva organizace, která má sídlo v Paříži. OECD odhaduje, že výdaje vlád na boj s hospodářskou recesí příští rok zvýší celkovou zaměstnanost o 0,8 až 1,4 procenta víc, než by se jinak zvýšila bez jejich zásahu.