"V současnosti se dle našeho názoru inflace pohybuje blízko svého dna a až do listopadu by se měla nacházet na těchto velmi nízkých úrovních. Nelze tak vyloučit její možný pokles až na nulu," komentoval analytik Komerční banky Jiří Škop.

Ve srovnání s červencem zlevnilo v srpnu například pečivo (o 3,3 procenta), mléko (o 1,7 procenta) či jogurty (o 1,5 procenta). Výraznějšího poklesu cen se dočkalo ovoce (zlevnění o 7,9 procenta), zelenina a brambory o 6,5 procenta. 

Na druhou stranu náklady na bydlení oproti loňsku výrazně vzrostly. Podle statistiků elektřina podražila o 11,6 procenta, teplo a teplá voda o 7,4 procenta, vodné o 9,2 procenta. Co se týče nájemného, tak v regulovaných nájmech ceny vzrostly o 27,9 procenta, tržní nájemné podražilo o 4,3 procenta.

Podle odborníků by levno v Česku mělo být i v příštím roce. „V roce 2008 činila průměrná míra inflace 6,3 procenta. Pro rok 2009 odhadujeme míru inflace na úrovni jednoho procenta a pro rok 2010 1,1  procenta,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.