Nižší ceny potraviny a také pokles cen pohonných hmot ovlivnil pokles inflace na minimální úroveň 0,3 procenta. Tak minimální inflaci nepředpokládala ani Česká národní banka. Další pokles cen potravin však už nelze očkávat.

Nižší poptávka a silnější konkurenční boj vedly podle Vyhnálka k výraznému stlačení cen potravin. Obchodníci už údajně nemohou ceny stlačovat, aby se nedostali do ztráty. Agrární komora zároveň upozorňuje, že zemědělci jsou už nyní v červených číslech - především pokud jde o produkci mléka, kde se náklady pohybují kolem sedmi korun na litr a výkupní cena je na šesti korunách.

Pokud stát podle Veleby zemědělcům nepomůže, skončí české zemědělství ve čtyřmiliardové ztrátě. Letos čeští zemědělci vydělají i po započtení dotací kolem dvou miliard korun. Loni podle ČSÚ dosáhli zisku 9,7 miliardy Kč. V příštím roce by se pak české zemědělství poprvé od vstupu země do EU mohlo propadnout do čtyřmiliardové ztráty.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta však zdůraznil, že není jisté zda bude stát moci navýšit dotace do zemědělství. Letos stát zemědělství dotuje osmi miliardami.

Veleba však varuje, že zemědělci přestávají mít schopnost financovat svá hospodářství, takže Česku hrozí "slovenská cesta". To znamená, že zkrachovalá hospodářství levně skoupí zahraniční firmy. Na Slovensku podle Veleby vlastní Dánové celé okresy.