Historického maxima na pražské burze dosáhly akcie rakouské Erste Bank, když v pátek zpevnily o 1,53 procenta na 3047 Kč. To je již výrazně výše, než předpokládali analytici některých makléřských firem. Prudký vzestup ceny přiměl obchodníka s cennými papíry Patria Finance, aby změnil nákupní doporučení na akcie Erste ze stupně "akumulovat" na "držet". Cílovou dvanáctiměsíční cenu ponechal na 92 eur, což je nyní 2928 Kč. Podle Patrie už středoevropský region neposkytuje s výjimkou dokoupení podílu ve Slovenské spořitelně žádný prostor k další expanzi Erste Bank a její růstový potenciál se tak zanedlouho vyčerpá. Erste se tak musí zaměřit na restrukturalizaci nabytého majetku a na zvýšení efektivnosti na domácím rakouském trhu.

Evropa

Evropské akcie v pátek kolísaly, pozitivní bilanci si však udržely po oznámení, že kancléř Schröder prosadil v parlamentu reformu trhu práce. Německá vláda musí řešit špatnou situaci největší evropské ekonomiky v recesi a vysokou nezaměstnanost. Kabinet proto vypracoval program reforem s názvem Agenda 2010 s cílem snížit nezaměstnanost a zmírnit náklady systémů sociálního a zdravotního pojištění.

Největší ztráty na evropských burzách zaznamenaly v pátek pojišťovny, například zajišťovna Munich Re o tři procenta po informaci, že zvýší kapitál o 3,8 miliardy eur.

Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, který podniká také v ČR, oslabil na amsterodamské burze o 5,3 procenta. Ahold konečně přepracoval svoji zprávu o hospodaření za loňský rok a podle amerických účetních standardů dosáhl ztráty 4,3 miliardy eur. Ahold také přiznal, že dlouhé vyšetřování aféry s nadhodnocenými výsledky jeho amerických poboček se značně projevilo na hospodaření celého podniku.