Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabýval zakázkami podniku již několikrát. Nyní posuzuje i spornou zakázku LČR na nákup luxusních vozů Audi.

Lesy ČR vypsaly zakázku na SUV loni na podzim. Kontrakt na čtyři roky nakonec získalo Autocentrum Pardubice, které v této kategorii prodává vozy VW a Audi. Naopak nabídku pražské společnosti Domanský Lesy ČR vyřadily. Důvodem podle Lesů ČR bylo to, že Domanský nabídl automobily, jejichž základní rozměry byly o 25 milimetrů kratší a o pět milimetrů užší, než jako minimum Lesy ČR stanovily.

S tím Domanský nesouhlasil. Vozy Hyundai Tucson totiž nabízel s předním ochranným rámem a bočním obležením, takže celková délka a šířka auta zadání podle firmy vyhovovala. Domanský se proto obrátil na ÚOHS, který mu v dubnu vyhověl, jeho vyloučení zrušil a nařídil vybrat vítěze znovu včetně zaplacení 30 000 korun jako nákladů na řízení. Proti tomu se Lesy ČR odvolaly. Rozhodnutí svých úředníků ale v červenci potvrdil i nový šéf úřadu Petr Rafaj.

Antimonopolní úřad se od jara zabývá i nákupem sedmi limuzín Audi za milióny korun. Šest z nich Lesy ČR nenakoupily v otevřeném výběrovém řízení, ale zvolily nákup takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBU), v němž lze oslovit jediného dodavatele. Tato forma zadání zakázky se obvykle používá ve výjimečných případech za krajních a mimořádných okolností. Sedmou limuzínu podnik pořídil jako zakázku malého rozsahu, tedy mimo režim zákona o veřejných zakázkách.