Opět tedy bude záležet na ukázněnosti koaličních poslanců a nově i na dvou nezařazených zákonodárcích - kromě Josef Hojdara, který opustil klub ČSSD to je Petr Kott, který byl vyloučen z ODS.

Proti rozpočtu se jistě postaví opoziční poslanci, očekává se ale, že koalice zákon těsným poměrem hlasů dostane do dalšího čtení. Signálem je k tomu i hladký průběh hlasování minulý týden v rozpočtovém výboru. Zákon podpořili poslanci vládní koalice, proti hlasovali podle očekávání ODS a komunisté.

Definitivní znění v listopadu

Rozpočet na příští rok vychází z reformy veřejných financí, kterou koncem září koalice Sněmovnou protlačila. Bez reformy by deficit příští rok dosáhl 183 miliardy korun, varuje vláda. Ministerstvo financí předpokládá, že HDP v roce 2004 stoupne o 2,8 procenta. Nezaměstnanost se má držet na hranici 10,3 procenta. Aktuální míra nezaměstnanosti se přitom v září zvýšila o desetinu procentního bodu již na 10,1 procenta.

Příjmy, výdaje a schodek bude Sněmovna schvalovat až po 15. říjnu. Definitivní znění zákona o rozpočtu bude až na přelomu listopadu a prosince.