Výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová řekla, že erotický byznys letos doplácí především na klesající počet cizinců mířících do Česka. V prvním čtvrtletí do ČR přijelo 1,07 miliónů turistů, tedy meziročně o 17 procent méně. Zahraniční turisté přitom podle Malinové tvoří významnou část klientů mnoha nočních klubů zejména v Praze a příhraničních oblastech.

"Podniky, které jsou závislé na cizincích, mají úbytek klientů," uvedla Malinová, podle které tomu tak je například v centru Prahy, kde je přitom vysoká koncentrace těchto zařízení.

O polovinu zákazníků a značnou část tržeb přišli prý proti loňsku majitelé nočních klubů v příhraničí s Bavorskem. Vinou krize jim ubyli klienti hlavně z Německa, kterých je 90 procent. Pokud se zájem do tří let nepozvedne, budou prý muset někteří své podniky zavřít. Majitelé penzionů tvrdí, že i ženy musely vinou krize snížit své taxy.

Kluby si hýčkají své zákazníky

Erotické podniky si proto v době krize více hýčkají své zákazníky. Například jeden z pražských erotických klubů nyní nabízí dvacetiprocentní slevu za útratu na baru a do ceny vstupného 200 korun jeho vedení zahrnulo dovoz taxíkem, erotickou show a drink zdarma. Host, který zůstane se slečnou na pokoji déle než hodinu, pak dostane zdarma láhev sektu.

Na druhou stranu čeští muži si podle Malinové zatím sexuální radovánky za úplatu hromadně neodříkají, ale místo do nočního podniku nyní raději padnou do náruče prostitutce poskytující erotické služby v bytě. "Čeští muži jsou filutové. Zájem o priváty se opravdu zvyšuje," podotkla Malinová.

Mezi ženami, které své služby poskytují v bytech, už panuje tvrdá konkurence, jelikož počet takzvaných privátů stále roste. Mnohé ženy proto nabízejí sex se slevou. Letní slevy letos po vzoru obchodníků sexuchtivým mužům zavedla například pětadvacetiletá Simona z Brna, která si za hodinu erotických služeb účtuje jen 1000 korun a navíc zákazníkům gratis nabízí i sexuální službu, za kterou se jinak platí.

FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Prostitutka Simona ale není mezi nabídkami privátů zdaleka nejlevnější. "Cena v době krize od 500 korun," hlásá inzerát mladé dívky z Prahy, která své služby nabízí v časopisu Annonce. V některých pražských privátech pak mohou muži za sexuální služby platit stravenkami.

Přestože se počet prostitutek v Česku drží už několik let na stejné úrovni, jejich celkový obrat se začíná mírně snižovat a mění se i jejich zvyklosti. Rapidně například ubývá žen, které se živí prostitucí na ulici, a přibývá zaměstnankyň erotických klubů ve městech.