Navíc příznivě působil očekávaný dividendový výnos přesahující 12 procent a i posilující koruna vůči dolaru.

Analytici společnosti Atlantik Finanční trhy nedávno změnili u těchto akcií nákupní doporučení z "držet" na "kupovat" s cílovou roční cenou 16 799 Kč. Připomínají, že podnik dosáhl v prvním pololetí letošního roku velmi dobré výsledky. Philip Morris v pátek překonal hranici 14 tisíc korun a uzavřel na 14 001 Kč s přírůstkem 4,44 procenta.

Konec týdne byl úspěšný i pro akcionáře ČEZ, tyto cenné papíry zpevnily o 1,56 procenta na 141,57 Kč, znovu se dařilo Erste Bank, která zpevnila o 1,19 procenta na 2891 Kč. Oslabil jen Unipetrol (o 0,58 procenta na 63,05 Kč), který ale podle makléřů příliš nereagoval na prohlášení jeho generálního ředitele Pavla Švarce, že pro rostoucí ceny ropy a dalších surovin bude mít podnik na konci roku zřejmě horší výsledky než na konci června. Analytici soudí, že u tohoto titulu zůstanou rozhodující privatizační očekávání.

Index PX 50 vzrostl o 1,13 procenta na 626,3 bodu.

Znovu sílící euro v pátek poněkud přibrzdilo naděje evropských exportérů, že jejich výrobky nebudou tak drahé v přepočtu na dolary. Situaci na finančních trzích ovlivnilo překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky uvolnit svou již extrémně mírnou měnovou politiku. Udělala to dalším zvýšením objemu peněz v bankovním systému, protože oficiální úrokové sazby jsou v Japonsku již delší dobu nulové. Rozhodnutí se neočekávalo, protože Japonsko nyní zažívá oživení z desetiletého období stagnace, recese a poklesu cen.

Francouzský maloobchodní řetězec Careefour, který podniká i v ČR, mírně posílil po oznámení, že objem prodeje ve třetím čtvrtletí vzrostl o 4,6 procenta na 19,78 miliard eur. Americký průmyslový gigant General Electric pohltil britského výrobce diagnostické techniky pro molekulární medicínu Amersham za 9,5 miliardy dolarů. Jde o jeho největší akvizici v evropském průmyslu v poslední době, očekávaný zisk GE v posledním čtvrtletí se však sníží, varoval jeho šéf Jeffrey Immelt.