Názory veřejnosti pět měsíců poté, kdy nový prezident převzal 20. ledna svůj úřad, zjišťoval průzkum pro deník The New York Times a televizi CBS News.

O tom, že prezident nemá zřetelný plán na snížení schodku státního rozpočtu, který kvůli vládní pomoci hospodářství dosáhne rekordních hodnot, je přesvědčeno šest z každých deseti dotázaných. Opačný postoj zastává 30 procent a desetina na to nemá názor.

Většina Američanů nesouhlasí s dalším zadlužováním

Průzkum napovídá, že Američané jsou znepokojeni státními injekcemi stovek miliard dolarů na obnovu hospodářství. Většina, 52 procent, dává přednost šetření a snižování deficitu státního rozpočtu. Naopak se stimulačními výdaji a větším zadlužováním státu souhlasí 41 procent respondentů. Obama v rozhovoru pro tisk připustil, že "kvůli rozpočtovému deficitu se v noci budí".

Většina lidí uvedla, že Obamova politika dosud neměla vliv na zlepšení ekonomiky nebo její stav zhoršila, což podle The New York Times ukazuje, jak se prezidentova síla stále opírá spíš o víru v jeho schopnost vést než o skutečné výsledky.

S Obamovou zatím ne zcela jasně formulovanou reformou zdravotnictví a s pomocí několika desítek miliard dolarů krachujícím výrobcům aut souhlasí méně než polovina občanů. V případě státní záchrany automobilek General Motors a Chrysler je nesouhlas vyšší než souhlas (46 ku 41 procentům). Změny ve zdravotnictví podporuje 44 procent dotázaných, zatímco 34 procent je proti a výrazných 22 procent nemá názor.

Prezident se stále těší vysoké podpoře

Celkový souhlas s Obamovou prací zůstává na vysokých 63 procentech, což by mu řada jeho předchůdců mohla závidět, poznamenává list. Podporu má především mezi příznivci své Demokratické strany a nezávislými voliči. U republikánů ovšem jeho obliba spadla od února o 21 procent na nynějších 23 procent. Podle deníku je to znamení, že vytváření mezistranických mostů zůstává pro prezidenta nenaplněným cílem.

Vysokého hodnocení se Obamovi od veřejnosti dostává za zahraniční politiku, s níž souhlasí 59 procent dotázaných, a za postup v boji s terorismem, který schvaluje 57 procent, stejně jako celkové řízení ekonomiky.

Uzavření věznice pro podezřelé z terorismu na americké základně Guantánamo na Kubě podporuje 48 procent dotázaných, zatímco 40 procent je pro pokračování jejího provozu. Polovina soudí, že uzavření se nijak neprojeví na ochraně Spojených států před teroristy, avšak téměř třetina se obává, že USA potom budou méně bezpečné.

Odsouzení zadržovaných nebo jejich deportaci do zemí původu by uvítalo sedm z každých deseti Američanů a zhruba čtvrtina by podezřelé teroristy nechala ve vězení bez soudu tak dlouho, dokud to vláda bude považovat za nezbytné. Osm z deseti vyjadřuje obavy, že vězni převedení do jiných zemí by se mohli v budoucnu podílet na útocích vůči USA.

Podpora opozičních republikánů, kteří soustavně zvyšují kritické hlasy na Obamovu adresu, klesla na 28 procent, což je vůbec nejnižší hodnota, jakou kdy průzkum The New York Times a CBS News zaznamenal. Příznivý pohled na Demokratickou stranu má 57 procent dotázaných.