Zhruba 100 miliard korun z celkové sumy chce ministerstvo použít na splátky jistin dluhopisů.

V letošním roce rovněž připravuje prodej státních dluhopisů domácnostem, který je podle mluvčího Ondřeje Jakoba reálné spustit ve čtvrtém čtvrtletí. Podle dřívějších informací bude nominální hodnota státního dluhopisu pro drobné klienty jedna koruna. Zájemci si ale budou muset pořídit jisté minimální množství a budou muset mít zřízen účet u Střediska cenných papírů.

Na konci dubna MF prodalo například na zahraničních trzích dluhopisy za 1,5 miliardy eur (cca 40 miliard korun). V červnu chce vydat dluhopisy za 22 miliard korun a v červenci a srpnu za 12 miliard korun. Dluhopisy chce MF vydat například i kvůli dostavbě dálnice D47. Letos by to mělo být 8,4 miliardy korun a příští rok 11,4 miliardy.

Schodek rozpočtu by neměl klesnout pod 150 miliard

Důvodem rostoucího zadlužení státu jsou i vyšší deficity státních rozpočetů. Kvůli krizi totiž stát vybírá méně na daních a v následujících letech by schodky rozpočtů neměly klesnout pod 150 miliard korun.

Letos jen na úrocích z dluhu by mělo podle ministra financí Eduarda Janoty Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun.

Státní dluh České republiky překonal ke konci března 2009 jeden bilion korun.