Škromach to potvrdil Právu. "Je to pravda. Budeme jednat o tom, jak se vejít do směrnic Evropské unie a na druhé straně co možná nejméně ovlivnit vztahy, na které jsou lidé zvyklí. Dáváme si prostor dva měsíce, abychom našli způsob řešení," řekl ministr.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil k tomu pro Právo řekl: "Zvítězil zdravý rozum. Dohodli jsme se, že se euronovela v tomto stavu předkládat vůbec nebude. Připraví se nová novela, která bude tento problém řešit lépe. Rušení vedlejšáků je prostě útok na peněženky občanů."

Jak Právo uvedlo už 25. září, ministr původně navrhoval stanovení striktního limitu délky týdenní pracovní doby, která by ve všech pracovních poměrech zaměstnance neměla ve svém souhrnu přesáhnout 40 hodin týdně. To by například pro lidi zaměstnané na plný úvazek znamenalo, že by si legálně nemohli přivydělat už ani korunu.

ČR není na změnu zralá

Škromachův náměstek Petr Šimerka však nadále trvá na tom, že je to dobrá myšlenka, i když třeba v českých poměrech předčasná. Cílem podle něj je posunovat pracovní podmínky na kultivovanou úroveň. Šimerka rozhodně popřel, že cílem je připravit lidi o výdělky. Přiznal však, že ministerstvo možná s dostatečným předstihem záměr nevysvětlovalo a že také ČR není pro její zavedení zralá.

Nynější situaci, kdy jsou lidé ochotni dělat v prašném a nezdravém prostředí kvůli zanedbatelnému příplatku, přestože si za několik let zničí plíce nebo jinak onemocní, považuje Šimerka za neudržitelnou. "Není možné vyždímat pracovní sílu, a pak si najmout jinou, protože je na trhu dost ochotných," prohlásil náměstek.