Hlavní obsah

Hlavní vlna insolvencí v ČR teprve přijde

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hlavní vlna insolvencí a nesplácení ze strany dlužníků v tuzemské ekonomice teprve přijde. Nynější bankroty a případy zadlužení vesměs nejsou oběti současné krize, ale vyústění vlastních potíží z minulých let. Na úterním diskusním setkání Euro Business Brunch s názvem Problémoví klienti bank, insolvence podniků to uvedl řídící partner Deloitte Česká republika Josef Kotrba.

Foto: Profimedia.cz

Článek

"Nevěřím, že jsme svědky oživení. Když hovořím s podniky, tak se obávají, co přinese druhé a třetí čtvrtletí," řekl Kotrba. Jak dodal, situaci zhoršuje i to, že mentální připravenost na krizi ze strany bank i firem byla mimořádně nízká.

Kotrbu podpořil i ekonom a člen vládní skupiny NERV Miroslav Zámečník, který poukázal na potvrzený propad německé ekonomiky, hlavního exportního partnera ČR, v prvním čtvrtletí. "Firmy nám začnou padat, rozvojové impulsy nevidím," poznamenal.

Celkový objem úvěrů v selhání by se měl podle základního scénáře vývoje v letošním a příštím roce zvýšit o 150 miliard korun, což představuje čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Banky by kvůli tomu musely vytvořit opravné položky letos za 16 miliard korun a v příštím roce za dalších 67 miliard korun. V analýze Recese a úvěry to v pondělí uvedla skupina Patria.

Celkový objem úvěrů poskytnutých bankami nyní podle statistiky České národní banky dosahuje takřka 2,1 biliónu korun. Podíl úvěrů v selhání, tedy součet nestandardních, pochybných a ztrátových úvěrů na celkovém objemu byl v březnu 3,8 procenta, tedy asi 79 miliard korun. Loni v březnu to bylo 2,8 procenta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám