Banky se snaží vypůjčené peníze vrátit co nejdříve, částečně proto, aby trhu ukázaly, že jejich finanční situace už se zlepšuje. Jejich motivem je ale i snaha vyhnout se přísnější regulaci, která je se státní pomocí spojena. Především jde o to, že banky, které využijí státní pomoci, nemohou manažerům vyplácet prémie tak, jak by chtěly.

Banky se začaly o dřívější vrácení peněz zajímat krátce po tom, co vláda 7. května oznámila výsledky takzvaných zátěžových zkoušek. Jejich smyslem bylo zjistit, zda by největší americké banky byly schopny obstát, pokud by se finanční krize ještě zhoršila. Výsledky ukázaly, že část bank bude muset zvýšit kapitál.

List Financial Times napsal, že jako první budou zřejmě peníze vracet banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase & Co, zřejmě ale i finanční společnost American Express. Podle zátěžových zkoušek ani jedna z těchto institucí nemusí zvýšit kapitál, takže úřady by měly jejich žádosti vyhovět a umožnit jim peníze splatit dříve.

americký ministr financí Timothy Geithner

Americký ministr financí Timothy Geithner

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

Americký ministr financí Timothy Geithner řekl, že pokud regulační orgány potvrdí, že určitá banka je v solidním stavu a obejde se bez státní pomoci, ministerstvo jí beze všeho umožní dřívější splacení půjčky. Minulý měsíc ale Geithner před zákonodárci také řekl, že jeho úkolem je ujistit se, že v pořádku je celý finanční sektor.

Celková částka, kterou by ministerstvo financí mohlo dostat zpět, by mohla být velmi vysoká. Morgan Stanley a Goldman Sachs si v rámci programu TARP loni v říjnu vypůjčily deset miliard dolarů, JPMorgan si vypůjčila asi 25 miliard dolarů. Podobně American Express si v lednu vypůjčila zhruba 3,4 miliardy USD.